Bezdomne koty – jak im pomóc?

Bezdomne koty to bardzo częsty widok na ulicach miast. O ile w lecie zwierzęta mają dużą szansę poradzić sobie bez pomocy człowieka, tak zimą pomaganie im ma bardzo istotne znaczenie. I choć większość z nas myśli, że nic nie może dla nich zrobić, w rzeczywistości trzeba bardzo niewiele, aby pomóc kotom przetrwać mroźne miesiące.

Mieszkając w bloku możemy, np. udostępnić im swoją piwnicę, zostawiając otwarte okienko. Dzięki temu kot bez problemu znajdzie schronienie w zimowe noce. Umieśćmy w niej miskę z jedzeniem i wodą, a także kuwetę z piaskiem, z której zwierzę będzie korzystać. Do podobnych działań spróbujmy przekonać także sąsiadów – kot w piwnicy jest gwarancją, że nie zadomowi się w niej żaden szkodnik.

koty bengalskie

Jeśli natomiast nie dysponujemy własną piwnicą, możemy zbudować domek dla bezdomnego kota, który ochroni go przez zimnem. Wystarczy jedynie karton, styropian, trochę siana i znalezienie dobrego miejsca, na postawienie konstrukcji. Nie zapominajmy także o dokarmianiu bezdomnych kotów – czyli o podstawowej czynności, która pomoże im przetrwać zimę.