Bogaty świat gołębich odmian

Pospolite gołębie jakie widujemy każdego dnia w polskich miastach nie reprezentują z reguły szlachetnych odmian. Czasami dzikie gołębie są mylone z podobnymi do nich grzywaczami, co laikom może jeszcze bardziej zamazać obraz. Tymczasem jeśli mowa o hodowlanych okazach, to rasy gołębi, które trafiają do klatek są liczne i zaskakujące.

Wielu z nas nigdy nie sądziłoby, że gołębie mogą być tak piękne i różnorodne. Tymczasem tak właśnie jest – należy tylko wyjść poza wąską percepcję, która nakazuje w każdym gołębiu widzieć latającego szczura i żywiciela dla obrzeżków. Obecnie polscy hodowcy zaliczają się do najlepszych na świecie, a nad Wisłą spotkać można gołębie wielu ras z całego świata.

Na szczególne uznanie zasługują odmiany gołębi ozdobnych, które zaskakują niebanalnym upierzeniem oraz bogatą kolorystyką. Podczas wszelkiego rodzaju wystaw oraz targów to właśnie one wzbudzają największe zainteresowanie, czemu rzecz jasna trudno się dziwić. Każdy, kto chce poznać gołębi świat bliżej powinien poczytać o licznych rasach i odmianach.