Konsekwencje nielegalnego handlu zwierzętami

Posiadanie egzotycznego zwierzęcia domowego staje się coraz modniejsze w wielu krajach. Decydując się na taki zakup, pamiętajmy jednak, aby dokonać go u sprawdzone handlarza. Konsekwencje nielegalnego handlu zwierzętami są bowiem bardzo negatywne w skutkach.

karmniki Sklep z artykułami dla koni Patatajek

Przede wszystkim przyczyniamy się do wyginięcia zagrożonych gatunków zwierząt, które siłą zabierane są ze swojego naturalnego środowiska, a wiele z nich umiera podczas transportu w nieodpowiednich warunkach. Zachwianiu ulega więc równowaga ekosystemu – zwierzęta niepotrzebnie cierpią, a my niszczymy środowisko naturalne i regionalne dziedzictwo. Warto wziąć również pod uwagę fakt, że zwierzęta sprzedawane nielegalnie często nie są poddane kwarantannie – mogą więc przenosić choroby zagrażające naszemu zdrowiu lub nawet życiu.

Ponadto wspieranie nielegalnego handlu zwierzętami, nie różni się niczym od handlu narkotykami czy bronią. Jest to przestępstwo i angażując się w taki proceder czekają nas konsekwencje prawne. Kupujmy więc zwierzęta odpowiedzialnie.