Prawa zwierząt
Prawa zwierząt to idea, która pozostaje w centrum zainteresowania opinii publicznej już od XIX wieku – wtedy powstały pierwsze stowarzyszenia chroniące zwierzęta. Głównym jej założeniem jest to, że zwierzęta mają swoje niezaprzeczalne interesy i prawa, które powinny być szanowane tak samo jak te, które przysługują człowiekowi.
Podstawowym argumentem przemawiającym za traktowaniem zwierząt zgodnie z założeniami tej idei, jest fakt, iż są to istoty o bardzo rozbudowanym życiu, szczególnie w sferach: poznawczej, emocjonalnej i społecznej. Tak samo jak ludzie, odczuwają one fizyczny ból i przechodzą przez różnego rodzaju stany psychiczne.
Idea praw zwierząt zyskała tak dużą popularność, że zaczęła być doceniania nawet w środowiskach naukowych. Tylko w Stanach Zjednoczonych stała się ona przedmiotem w 125 szkołach prawniczych w całym kraju.
Na świecie są także krytycy praw zwierząt, a swoje argumenty opierają oni głównie na założeniu brytyjskiego filozofa Rogera Scrutona. Według niego, zwierzęta nie powinny mieć żadnych praw, ponieważ nie mają obowiązków. Grupa przeciwników praw zwierząt wciąż pozostaje jednak w znacznej mniejszości.
Polecane artykuły
Ochrona zwierząt w Unii Europejskiej
Jak mawiała Brigitte Bardot, jedna z najbardziej znanych ambasadorów praw zwierząt na świecie, człowiek powinien traktować zwierzęta z szacunkiem, nie tylko przez ich przynależność do danego gatunku, ale dlatego, iż są to żyjące istoty. https://niuniusiowefanty.pl/przekaski-i-przysmaki-c-13.html h
Chronione jeże
Jeże to niezwykle sympatyczne zwierzęta, które u bardzo wielu osób wzbudzają pozytywne uczucia. Choć naturalnym środowiskiem tych zwierząt są lasy i parki usytuowane na obrzeżach miast, coraz częściej można spotkać je nawet na blokowiskach. Musimy jednak pamiętać, że jest to zwierzę chronione i pod