Ratujmy rysie
Rysie to kolejne charakterystyczne dla polskich lasów zwierzęta. Niestety, ze względu na polowania, degradację środowiska i inne niekorzystne czynniki, ich populacja uległa gwałtownemu zmniejszeniu, a na niektórych terytoriach zanikła zupełnie. Dziś WWF robi wszystko, aby ochraniać pozostałe osobniki i przywrócić liczebność ich populacji.
Główną wykorzystywaną przez WFF metodą, jest tzw. reintrodukcja. Zwierzęta urodzone w niewoli już od najmłodszych lat uczą się, jak żyć na wolności, aby jako dorosłe osobniki mieszkać w dziczy. Organizacja sprowadza także rysie z Estonii, gdzie na wolności żyje ich bardzo dużo, aby zasiliły one mazurską populację.
Obecnie podstawowym problemem i zagrożeniem dla rysi jest brak miejsc do życia. Zwierzęta te potrzebują rozległych i bogatych w zwierzynę obszarów. Tymczasem lasy często przecinane są siecią dróg, polami uprawnymi, albo zostają po prostu wycięte. Te czynniki utrudniają także rysiom znalezienie odpowiedniej ilości pożywienia.
Jak na razie w ramach działań WWF udało się sprowadzić cztery rysie z Estonii, które z powodzeniem zadomowiły się na Mazurach.
Polecane artykuły
Ochrona zwierząt w Unii Europejskiej
Jak mawiała Brigitte Bardot, jedna z najbardziej znanych ambasadorów praw zwierząt na świecie, człowiek powinien traktować zwierzęta z szacunkiem, nie tylko przez ich przynależność do danego gatunku, ale dlatego, iż są to żyjące istoty. https://niuniusiowefanty.pl/przekaski-i-przysmaki-c-13.html h
Chronione jeże
Jeże to niezwykle sympatyczne zwierzęta, które u bardzo wielu osób wzbudzają pozytywne uczucia. Choć naturalnym środowiskiem tych zwierząt są lasy i parki usytuowane na obrzeżach miast, coraz częściej można spotkać je nawet na blokowiskach. Musimy jednak pamiętać, że jest to zwierzę chronione i pod