Warsztat stolarza

Warsztat stolarza

Bardzo rozwinięta technologia sprawia, że w każdym warsztacie stolarskim dominują dzisiaj urządzenia mechaniczne, które w zdecydowany sposób ułatwiają pracę rzemieślnikom. Są jednak takie obszary działalności w stolarstwie, gdzie nie obejdzie się bez narzędzi ręcznych. Wszystkie drobne elementy galanterii drewnianej dopracowywane są za pomocą specjalnych dłut, ręcznych szlifierek, ośników czy precyzyjnych strugów.

Szczególnie stolarze renowatorzy posługują się narzędziami ręcznymi, bo w tego rodzaju pracy dbałość o szczegóły jest bardzo istotna. Nie osiągnie się precyzji przy użyciu dużych mechanicznych narzędzi i maszyn, dlatego w renowacji zawsze są potrzebne te ręczne, zwłaszcza przy odnawianiu starych mebli i bądź zegarów, gdzie ważne jest zachowanie wierności oryginałom. Dłutka zakończone na różne kształty, młotki czy też małe imadła do ściskania niewielkich elementów sprawdzą się na pewno w tej artystycznej pracy.

Stolarzowi – artyście jak w dawnych czasach dzisiaj też są potrzebne różnego rodzaju ręczne piłki, poziomice, znaczniki traserskie, kątowniki, miarki, strugi i pilniki, nożyce stolarskie i młotki. Te dawne narzędzia produkowane od XIX wieku przez znaczące firmy mają swoich zwolenników do dzisiaj. Firmy nadal istnieją, specjalizując się w produkcji stolarskich urządzeń ręcznych, bo zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty ciągle istnieje.

Zawodowi stolarze prowadzący warsztaty z tradycją, pielęgnują te dawne markowe narzędzia, co absolutnie nie koliduje z używaniem tych najnowocześniejszych.