Narzędzia ogrodowe – cięcie roślin, podlewanie

Bardzo dużą grupę narzędzi ręcznych ogrodowych stanowią sekatory. Służą do przycinania roślin w celu zachowania ich w jak najlepszej kondycji. Różnorodna konstrukcja sekatorów pozwala na używanie ich do wielu rodzajów cięcia.

Innym sekatorem będziemy przycinali owocowe drzewa, żeby pobudzić ich dobre owocowanie, innymi przytniemy zdrewniałe pędy roślin, jeszcze innymi zielone gałązki. Wszelkiego rodzaju cięcia możemy też wykonywać teraz na dużych wysokich drzewach bez używania drabiny, bo w sprzedaży są dostępne sekatory z długimi trzonkami. Na początek jednak warto się zaopatrzyć w te małe, bo w naszym młodym ogrodzie nie ma jeszcze przecież dużych drzew.

Wśród ręcznych sekatorów są również takie przeznaczone dla osób leworęcznych. Do wykonywania prac pielęgnacyjnych przydadzą się nam najróżniejsze nożyce ogrodowe. Są takie przeznaczone do obcinania kwiatów, w tym specjalne do róż, do wyrównywania brzegów trawnika, cięcia traw ozdobnych czy przycinania żywopłotów.

Miłośnicy formowanych krzewów iglastych też znajdą dla siebie specjalne nożyce. Do naszego niezbędnika ogrodowego powinniśmy także zakupić piłę do obcinania grubszych konarów i kilka różnych noży. Dobrą kondycję rośliny zachowają, gdy będą odpowiednio zaopatrzone w wodę.

Najkorzystniejsze jest używanie konewki, bo wiele roślin, zwłaszcza młodych nie toleruje zamaczania liści. Podlewanie delikatnym strumieniem z konewki nie wyrządzi im szkody i dostarczy wodę wprost do systemu korzeniowego.