Nielegalny handel – zagrożenie dla zwierząt

Część z nas z pewnością marzy o tym, aby mieć w domy egzotyczne zwierzę. Decydując się jednak na kuno tego rodzaju domowego pupila, należy sprawdzić czy nie pochodzi on z nielegalnego handlu. Taka sprzedaż jest całkowicie sprzeczna z ochroną zwierząt i prowadzi do wyginięcia zagrożonych gatunków.

Nielegalny handel zwierzętami stanowi zaraz po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodową przestępczą działalność. Kłusownicy polujący na najbardziej „chodliwe” zwierzęta, często wyrywają je siłą z naturalnego środowiska, aby następnie sprzedać żywe lub martwe. Żywe zwierzęta są transportowane w tak skandalicznych warunkach, że na jedno dostarczone do klienta zwierzę przypada kilkanaście, które umarło z wycieczenia. Chcąc posiadać egzotyczne zwierzę – nie dajmy się pod żadnym pozorem wciągnąć w taki proceder.

Na świecie istnieje już wiele organizacji ochrony zwierząt, które prowadzą w tym zakresie akcje informacyjne. Jeśli więc chcemy mieć pewność, iż kupujemy zwierzę legalnie – skorzystajmy z ich pomocy.