Projekt ochrony niedźwiedzi

Ochrona zwierząt pozostając w niewoli – trzymanych m.in. w ogrodach zoologicznych czy innych instytucjach – jest tak samo ważna, jak dbania o gatunki pozostające na wolności. Z tego powodu właśnie powstał projekt pomocy dla niedźwiedzi w niewoli, który miał na celu zbadanie warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane i w razie czego odpowiednie zainterweniowanie.

W ramach projektu przeprowadzono spis wszystkich niedźwiedzi przetrzymywanych w niewoli na terenie Polski. Sprawdzano ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne, a także warunki w jakich żyją, czyli wielkość pomieszczeń, wybiegów, rodzaj podłoża, dostęp do wody – nadającej się do picia i kąpieli, a także rodzaj pokarmu oraz sposób, w jaki się go podaje. Istotnym dla rozwoju psychicznego niedźwiedzi jest bowiem ich stymulacja, np. przez chowanie jedzenia, aby zwierzę samo mogło je znaleźć.

Program ma nie tylko na celu kontrolę placówek, ale także udzielanie wskazówek, jak odpowiednio opiekować się niedźwiedziami. Dzięki niemu mają one również zapewnione badania weterynaryjne i dostęp do koniecznych zabiegów chirurgicznych. Wszystko po to, aby zwierzętom w niewoli żyło się jak najlepiej.