Emirates Palace – pałac dla gości

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, znajduje się jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Kompleks wzniesiono za 3 miliardy dolarów. Budowa hotelu rozpoczęła się w 2001 roku, a w 2005 roku pojawili się pierwsi goście. Obiekt jest tak luksusowy, że nie do końca wypada nazywać go hotelem, dlatego powszechnie używa się określenia „pałac”.

Goście klasyfikowani są na „koralowych”, „perłowych” i „diamentowych”. Każdemu, kto przybędzie do pałacu przydzielani są osobiści kamerdynerzy, którzy pracując na zmianę, roztaczają nad nimi kompleksową opiekę. W hotelu pracuje około 2 tysięcy osób. Budynek obejmuje 302 najbardziej luksusowe pokoje oraz 92 apartamenty.

Budynek charakteryzuje się tradycyjnymi arabskimi motywami pałacowymi. Elewacje przybrały kolory pustynnych piasków, a jedną z kopuł pokrywają mozaiki z czystego złota i srebra. Dach pałacu tworzy 114 kopuł obocznych i 1 kopuła centralna. Przy pałacu roztacza się wielki park w stylu nadmorskich plaż i różnych ogrodów.