Zaskakująco inteligentne ptaki

Lekceważenie gołębia jako gatunku ptaka nie jest zasadne z różnych względów. Wystarczy chociażby spojrzeć na przywołane przed momentem gołębie pocztowe. Tylko ptaki o bardzo specjalnych predyspozycjach są w stanie wykonywać tak złożone zadania jak dostarczenie listu w konkretne miejsce.

Jest to możliwe z racji bardzo rozwiniętej u tych ptaków orientacji przestrzennej, a także inteligencji. Ornitolodzy wskazują, że niepozorne gołąbki są w tej materii zaskakująco dobrze wyposażone przez naturę. Funkcjonowanie gołębi w warunkach miejskiej dżungli bynajmniej nie osłabiło ich potencjału ptaków bystrych i sprawnie poruszających się w otoczeniu cywilizacji stworzonej przez człowieka.

Gołębie są również ptakami o całkiem rozbudowanych więziach społecznych w ramach grupy. Doskonale mogą to zaobserwować również hodowcy, ponieważ model zachowań gołębi wolnożyjących jak i tych hodowlanych jest z reguły bardzo zbliżony. Wśród akcesoriów dla gołębi można znaleźć też specjalne zabawki, rozwijające ptasi intelekt.